Nasz patron

Żywot św. Floriana

florianŚw. Florian urodził się w roku 250, w dzisiejszym austriackim Enns. Jako młodzieniec został powołany do armii cesarza Dioklecjana. Był dowódcą legionu naddunajskiego w rzymskiej prowincji Noricum Ripense, a jego oddział stacjonował w Lauriacum. W czasie prześladowań chrześcijan został aresztowany wraz z czterdziestoma żołnierzami, ponieważ nie chcieli złożyć ofiary bożkom. Został przewieziony do obozu rzymskiego w Lorch, gdzie namiestnik prowincji Akwilin próbował go namówić do porzucenia wiary.

Św. Florian, stanowczo opierając się wszelkim namowom, został wychłostany i poddany torturom, w czasie których szarpano jego ciało żelaznymi hakami. W końcu uwiązano mu kamień młyński u szyi i utopiono w Anizie (Enns) w dniu 4 maja 304 roku.

Bogobojnej wdowie Walerii objawił się św. Florian w czasie snu, wskazując miejsce, gdzie znajdowało się jego ciało strzeżone przez wielkiego orła. Nad jego grobem wybudowano w 1071 roku klasztor i kościół benedyktynów, a miejscowość wzięła od niego nazwę - Sankt Florian. Z czasem klasztor przejęli kanonicy regularni reguły św. Augustyna, a relikwie Świętego przeniesiono do Rzymu w 1138 roku.

 

http://martyrologium.blogspot.com

 

Kult św. Floriana w Polsce

Dzięki staraniom biskupa krakowskiego Gedki (Gedeona) i Kazimierza II Sprawiedliwego udało się uzyskać od papieża Lucjusza III zgodę na wysłanie relikwii św. Floriana do Krakowa. Związana z tym legenda opowiada, że papież zaprowadził biskupa Gedkę do bazyliki, gdzie przechowywano relikwie wielu świętych i z grobu św. Floriana wysunęła się kartka z napisem "Chcę do Polski".

Relikwie w uroczystej procesji przywiózł do Polski 24 października 1184 roku legat papieski Idzi z Modeny. Po drodze konie ciągnące wóz relikwiami zatrzymały się w podkrakowskiej wsi i nie chciały ruszyć, pomogła dopiero obietnica Kazimierza, że wybuduje w tym miejscu kościół poświęcony św. Florianowi. I tak się stało, kościół p.w. św. Floriana na Kleparzu konsekrował biskup bł. Wincenty Kadłubek.


Gdy Kazimierz Wielki w 1366 roku utworzył z Kleparza samodzielne miasto, nazwano je Florencją, od świętego patrona. Nazwę używaną przez dwa wieki wyparła w XV wieku nazwa Kleparz (Clepardia).


W 1528 roku pożar strawił cały Kleparz, jedynie kościół p.w. św. Floriana ocalał z płomieni. Od tego momentu zaczęto oddawać mu cześć jako wybawicielowi od ognia. Mieszkańcy Krakowa umieszczali na domach napis: "Święty Florjanie, miej ten dom w obronie, niechaj płomieniem od ognia nie chłonie!"

http://martyrologium.blogspot.com

Rozważania

Liturgia z Gościem Niedzielnym
  • Jedyny wierny 
    „Od dnia, kiedy przodkowie wasi wyszli z ziemi egipskiej, do dnia dzisiejszego posyłałem do was wszystkie moje sługi, proroków, każdego dnia, bezustannie, lecz nie usłuchali Mnie ani nie nadstawiali uszu”. Jr 7, 25-26
  • Gdy człowiek nie chce wierzyć, nie uwierzy
    Kto nie jest ze Mną, jest przeciwko Mnie; kto nie zbiera ze Mną, ten rozprasza. Łk 11,23
  • Strzeżmy pamięci
    "Tylko się strzeż bardzo i pilnuj siebie, byś nie zapomniał o tych rzeczach, które widziały twe oczy" (Pwt 4,9a).
  • Jezus nie przyszedł zmienić prawa. O jakie prawo Mu chodzi?
    Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni. Mt 5,18
  • Bóg z nami
    Proś dla siebie o znak od Pana, Boga twego, czy to głęboko w Otchłani, czy to wysoko w górze (Iz 7,11)

Goście na stronie

Naszą witrynę przegląda teraz 2 gości 

W diecezji

Gość w diecezji płockiej
  • Modlin. Pamiątki naszej wiary
    Parafianie ze wspólnoty św. Barbary w Modlinie-Twierdzy stworzyli wyjątkową wystawę. Można tam oglądać osobiste pamiątki, które są niczym relikwie - modlitewniki, obrazy, przedmioty kultu, ordery. To one, przez pokolenia, towarzyszyły rodzinom w drodze do Boga.
  • Płock. Czas na wsłuchiwanie się w Boży plan
    Trzynastu mężczyzn rozpoczęło tzw. okres propedeutyczny na drodze rozeznawania powołania do diakonatu stałego.
  • Sońsk. Współpracując z łaską
    Wielkopostne Zamyślenia Strażackie w Sońsku zgromadziły druhów z całego powiatu ciechanowskiego na wspólnej modlitwie i refleksji. Mszy św. w parafii Świętych Wita, Modesta i Krescencji przewodniczył ks. Andrzej Zakrzewski, diecezjalny duszpasterz strażaków, który podkreślił, że służba strażaka to nie tylko gotowość do gaszenia pożarów, ale także misja niesienia pomocy i budowania wspólnoty.
  • Aplikacja wskaże Ci drogę... na Mszę św.
    Od 19 marca parafie diecezji płockiej można znaleźć w aplikacji "Drogowskaz" - to mobilne narzędzie integrujące wiernych z Kościołem. Ułatwia ustalenie godzin Mszy św., spowiedzi i nabożeństw. Aplikacja działa już w połowie diecezji w Polsce i ma ponad 100 tysięcy użytkowników.
  • Jeden woreczek - trzy filary Wielkiego Postu
    Przez cały Wielki Post można wesprzeć misyjną inicjatywę "Twój woreczek z misją" i dołożyć finansową cegiełkę do budowy studni na Madagaskarze i w Zambii.